چگونه با مشتریانمان در بازاریابی شریک شویم

مشتریانتان را در گفتگو درباره محصول و خدماتتان مشارکت دهید. محصولتان، محل تولید محصول و تأسیسات وابسته به آن و پرسنل تان را به مشتریان نشان دهید.

مشتریانتان را در فعالیت‌های بازاریابی‌تان مشارکت بدهید. محصولتان، تأسیسات و خودتان را به مردم نشان دهید و معرفی کنید.

برخی از افراد می‌گویند اگر فلان مسئله را به من بگویی فراموش خواهم کرد اما اگر آن رانشانم دهی به یاد خواهم آورد. معنای ضمنی این سخن آن است که مرا هم مشارکت بده من درک خواهم کرد. چنین افرادی افراد باهوشی هستند.

اصولاً سه‌راه بنیادین برای آشنایی مشتریان بالقوه با محصول یا خدمات شما وجود دارد.

راه اول: آن‌ها یکی از پیام‌های  بازاریابی شمارا به شکل مستقیم می‌شنوند.

راه دوم: فرد دیگری که از محصول یا خدمات شما استفاده کرده تجربه خود را برای این فرد بازگو می‌کند و به این طریق فرد جدید با محصول و خدمات شما آشنا می‌شود.

راه سوم: مشتریان تجربه مستقیمی با فعالیت، محصول یا خدمات شما داشته باشند.

کاملاً قابل‌فهم است که اگر فردی تجربه منفی درباره یک محصول، نام تجاری یا شرکتی داشته باشد بسیاری بعید است که آن شرکت، محصول یا خدمات را به فرد دیگری معرفی کند. پس بسیار مهم است که به مشتریانتان کمک کنید تا تجربه مثبتی درباره محصول یا خدمات شما داشته باشند. تجربه مشتری با محصول و خدمات شما می‌تواند شامل خرید محصول و خدمات شما از یک فروشگاه یا خرید اینترنتی باشد. اما آیا این تجربه مفید بوده است؟ سؤال دیگر این است که مشتری زمانی که محصول شمارا خریداری کرده چه حس و تجربه‌ای درباره آن داشته است؟ برای مثال مشتری زمانی که جعبه محصول شمارا بازکرده است.

آیا این کار برای او فعالیتی شیرین و دل‌پذیر بوده یا فعالیت دشواری بوده است؟

برخی از محصولات دربسته بندی‌های ارائه می‌شوند که برای باز کردن آن‌ها باید چند پوسته از جعبه را بازکنید و برای انجام آن شما با تجهیزاتی مانند قیچی و کارد نیاز دارید. آیا انجام چنین فعالیتی برای مشتری خوشایند است یا دشواری آن باعث می‌شود که مشتری حتی از محصول هم متنفر شود؟ هرچند ممکن است چنین مسائلی در ظاهر چندان مهم نباشند اما تفاوت‌های بزرگی را در ذهن مشتریان ایجاد می‌کنند. این تفاوت‌های کوچک و جزئی یک محصول با محصولات مشابه همان عواملی هستند که باعث می‌شوند محصول شما در ذهن مشتریانتان بماند و آن‌ها این ویژگی‌های خوب محصول شمارا به دوستان و همکارانشان معرفی می‌کنند. شما باید بتوانید با ایجاد این ویژگی‌های مثبت در محصولتان حس و تجربه خوبی را برای مشتری در هنگام مواجهه با محصولتان ایجاد کنید.

پیام شما درباره محصول یا خدماتتان و تجربه‌ای که مشتریان در هنگام خرید و استفاده از محصول شما به دست می‌آورند همچنین رشته‌های نامرئی هستند که پیام بازاریابی، محصول و مشتری را به هم مرتبط می‌کنند. درباره این ارتباط سه‌طرفه بیش‌تر و دقیق‌تر فکر کنید. به‌عنوان یک مشتری زمانی که به شما امکان داده می‌شود قبل از خرید یک محصول تجربه‌ای درباره آن داشته باشید آیا از فروشنده و ارائه‌کننده قدردانی نمی‌کنید؟ بی‌تردید مشتریان شما هم به علت آن‌که چنین تجربه‌ای درباره محصول یا خدماتتان برای مشتریان ایجاد کنید نیاز ندارید که ان ها را درجایی جمع کنید. امروزه فن‌آوری‌های جدید این امکان را به شما می‌دهند که نمایی عینی و واقع از محصول یا خدماتتان را به شکل آنلاین برای مشتریان ایجاد کنید. شما می‌توانید امکان بازدید آنلاین مشتریان را از خط تولید محصولتان ایجاد کنید.

مشتریانتان را در گفتگو درباره محصول و خدماتتان مشارکت دهید. محصولتان، محل تواید محصول و تأسیسات وابسته به آن و پرسنل تان را به مشتریان نشان دهید. مشتریانتان را به سمت چیزهایی جذب کنید که برای آن ها اهمیت دارند. انجام این اقدامات برای مشتریان بسیار مهم است و باعث می‌شود آن‌ها در آینده به‌راحتی شما و محصول و خدماتتان را به خاطر بیاورند.

بیایید متفاوت باشیم:

تفاوت‌های محصول شما در مقایسه با محصولات مشابه باعث می‌شوند محصول شما برای مشتریان جذاب‌تر باشد.

بر اساس یک تعریف کلی عوامل ایجاد تفاوت عواملی هستند که باعث می‌شوند شرکت، محصول یا خدمات شما با دیگران متفاوت باشند. امروزه دیگر در صنعت به‌کارگیری فن‌آوری‌های نوین برای تولید محصول یک مزیت کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. در مقابل عواملی مانند شکل و طراحی محصول یا تصویری که نام تجاری ان ایجاد می‌کند می‌توانند تفاوت‌های بیش‌تری ایجاد کنند و برای مشتریان هم جذاب‌تر باشند.

تفاوت‌های محصول شما در مقایسه با محصولات مشابه باعث می‌شوند محصول شما برای مشتریان جذاب‌تر باشد. شما نه‌تنها باید محصولتان را از محصول مشابه متفاوت و متمایز کنید بلکه باید هرکدام از محصولاتتان را که برای رفع یک نیاز تولیدشده‌اند از محصولات دیگر مجزا کنید. هدف آن است که موقعیتی را برای محصول یا شرکتتان ایجاد کنید که دیگران آن را منحصربه‌فرد ببینید.

راه‌های زیادی برای ایجاد تفاوت در محصول یا شرکت شما با رقبا وجود دارد. ایجاد نام تجاری برای محصولات یکی از شیوه‌هایی است که بسیاری از شرکت‌های معتبر برای ایجاد تفاوت میان محصولات خود از آن استفاده می‌کنند.

خمیردندان مثال خوبی است. برای مثال چند نمونه از خمیردندان‌های مارک کرست در بازار موجود است؟ اما هرکدام از محصولات این شرکت دربسته بندی، شکل و نامی متمایز به بازار عرضه‌شده است. هرکدام از محصولات این شرکت برای بازار خاصی و برای رفع نیاز خاصی تولید و به بازار عرضه‌شده است. یک شیوه دیگری برای ایجاد تفاوت در محصولات یک شرکت به‌کارگیری فن‌آوری است. اما متأسفانه به‌محض آن‌که شما فعالیت بزرگی را با استفاده از فن‌آوری شروع می‌کنید شخصی یا شرکتی همان کار شمارا تقلید می‌کند و ممکن است آنچه را که شما قصد داشتید انجام دهید به شکل بهتری انجام دهید و درنهایت حاصل کار را سریع‌تر، بهتر و ارزان‌تر به بازار عرضه کند. در چنین وضعیتی شما عوامل مؤثر در ایجاد تفاوت و تمایز میان محصول و شرکت خود را با رقبا از دست می‌دهید و این روند به بازی بچه‌گانه‌ای تبدیل می‌شود.

کیفیت می‌تواند یک عامل قدرتمند برای ایجاد تفاوت در محصول شما باشد. اما این عامل در بازارها و درباره محصولاتی مؤثر است که کیفیت محصول برای مشتریان مهم است.

فعالیت‌های ترویجی- تبلیغی و ارائه مشوق‌ها هم می‌تواند در ایجاد تفاوت میان یک محصول و محصولات رقیب مؤثر باشند. البته چنین اقداماتی تأثیرات کوتاه‌مدت بر روی فروش محصول دارند. زیرا زمانی که شما به همراه محصولی که می‌فروشد اقدامات ترویجی انجام می‌دهید یا به مشتریان مشوق‌هایی مانند اشانتیون ارائه می‌کنید میزان فروش افزایش می‌یابد.

اما زمانی که این مشوق‌ها به پایان می‌رسند ناگهان میزان فروش محصول شما هم  به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد. ارائه مشوق‌ها به مشتریان هنگام خرید محصول شما فعالیتی منفی نیست. شما می‌توانید در موارد بسیاری از تأثیر مشوق‌ها برای ایجاد تفاوت میان محصول خود و محصولات رقیب استفاده کنید.

در پایان این بحث باید به این سؤال پاسخ دهید که شما از کجا شروع می‌کنید؟ برای ایجاد تفاوت میان محصولتان با محصولات رقیب عملاً چه اقداماتی انجام می‌دهید؟ در پاسخ باید گفت در ابتدا می‌توانید نیازهای مشتریان، چالش‌ها و نگرانی‌های آن‌ها را مشخص کنید. بعدازآن مشخص کنید که محصول شما چگونه می‌تواند نیازهای آن‌ها را رفع و به آن‌ها کمک کند که زندگی خود را بهبود بخشند. حال کالا و محصول خود را برابر محصولات رقیب قرار دهید. در اینجا است که می‌توانید تفاوت‌های واقعی محصول خود را با محصولات رقبا بیابید. در این مرحله متوجه می‌شوید عواملی که میان محصول شما و محصولات رقبا تفاوت و تمایز ایجاد می‌کنند، ناشی از به‌کارگیری فن‌آوری نیستند بلکه این تفاوت‌ها ناشی از عوامل مانند خدمات بعد از فروش، کیفیت، کارآمدی محصول شما و رابطه با مشتریانتان است.

نویسنده: تیم تولید محتوا رویدادان

, , , ,
Share: