فن بیان در سخنرانی چیست؟

مهارت فن بیان چیست؟

فن بیان در سخنرانی، به معنای مجموعه ای از مهارت های کلامی، قواعد و تکنیک هایی است که در هنگام صحبت کردن از آن ها استفاده می شود تا بتوان بیانی عالی و گیرا داشت و مخاطب جذب گوینده شود. در واقع، فن بیان مهارت خوب حرف زدن با دیگر افراد است فن بیان باعث شکل گیری روابط مناسب می شود. برخی از این تکنیک ها شامل:

استفاده از کلمات معنادار و پرکاربرد، تاکیدها، تغییر تن صدا در هنگام ادای جملات و کلمات و پرهیز از یکنواختی آن، متناسب بودن سرعت در صحبت کردن، سکوت ها و درنگ ها و همچنین داشتن صدایی رسا و خوب برای ادا کردن جملات است. ولی به دو دلیل ممکن است توانایی و مهارت فن بیان در سخنرانی پایین بیاید.

بازدارنده های درونی

کامل نبودن دایره لغات در ذهن

کودکانی که در خانواده هایی متولد و بزرگ می شوند که در آن ها، بیان احساسات بین اعضای آن رد و بدل نمی شوند و افراد آن خانواده به سختی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، در بزرگسالی درگیر مشکلات ارتباطی خواهند شد. ازآن جایی که زیقه ی ابراز احساسات را ندیده و یاد نگرفته اند، نمی توانند احساسات شان را کنترل کنند و در نتیجه آن ها را سرکوب می کنند.

در مبحث فن بیان در افراد برای رفع این مشکل، فرد باید مهارت ابراز و بازگویی احساسات درونی اش را در حد معمول و نیاز بیاموزد. بیان احساسات شان را کنترل کنند و در نتیجه آن ها را سرکوب می کنند. برای رفع این مشکل، فرد با مهارت ابراز و بازگویی احساسات درونی اش را در حد معمول و نیاز بیاموزد. بیان احساسات به جنسیت ارتباطی ندارد، بلکه چه زن چه مرد با بروز احساسات شان نشان می دهند که از سلامت روانی برخوردارند و احساساتشان را سرکوب نمی کنند.

همه افراد حصاری به دور خود دارند که حریم شخصی نام دارد. ضخامت این دیوار بستگی به شخصیت و روحیه آن شخص دارد. در بعضی از افراد، این دیوار بسیار نازک و در بعضی ضخیم است. افرادی که دیوار حریم شخصی شان نازک است، رازهای زیادی از زندگی شخصی خود را برای بقیه بازگو می کنند و به راحتی و بدون هیچ مشکلی احساسات شان را ابرازمی دارند و هیچ گونه محدودیتی برای کنترل ان ها قاول نمی شوند.

اما افرادی که دیوار حریم شخصی شان ضخیم است، در برقراری ارتباط با دیگر افراد و ابراز احساسات شان با مشکل روبه رو هستند. بنابراین، آموختن هنر فن بیان برای این افراد کاملاً ضروری است.

فن بیان موضوع مهمی است که در اثر کامل نبودن دایره لغات نیز می تواند فرد را در بیان احساساتش با مشکل رو به رو کند، زیرا ما برای بیان افکار، عواطف و احساسات خود ناگزیر از به کار بردن کلمات در قالب جملات و با تحو درست هستیم. پس هر چه دایزه لغات گسترده تر باشد، ابراز افکار و احساسات نیز آسان تر خواهد شد.

فن بیان امکان به کارگیری درست دستور زبان را برای ما فراهم می کند.

در آینده مقالات بیشتری در خصوص زبان بدن، آئین سخنوری و اعتماد به نفس در فن بیان منتشر می شود.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر