انواع مدل های عمومی کسب و کار

انواع مدل های عمومی کسب و کار استارتاپ ها

انواع مدل های عمومی کسب و کار ، شرکت ها از مدل های گوناگون کسب و کار برای مدیریت بر فرآیندهای ایجاد ارزش استفاده می کنند. در این مدل ها رابطه می تواند یک به یک، چند به یک، یک به چند و چند به چند باشد. با ما در این مقاله از مقالات استراتژی مدیریت رویدادان همراه باشید.انواع مدل های عمومی کسب و کار ، هر یک از این رابطه ها دارای معماری خاص خود هستند.

رابطه یک به یک: تجارت الکترونیک سنتی و بدون واسطه

در مدل یک به یک، خریدار و فروشنده دارای رابطه مستقیم هستند. تکنولوژی دیجیتالی امکان حذف واسطه ها را در زنجیره ارزش ایجاد نموده است. به زور مثال شرکت آمازون توانسته واسطه ها و کتاب فروشی ها را حذف کند. درآمد شرکت بر مبنای هزینه های تبلیغات و قیمت کتاب ها تنظیم شده است.

رابطه چند به یک: واسطه خرید بودن برای مشتری

در این مدل فروشنده مسئولیت گردآوری و خرید انواع نیازهای مشتری را به عهده دارد. برخی از شرکت ها با گردآوری اطلاعات محصولات گوناگون به مشتری امکان می دهند که قیمت ها را مقایسه و بهترین خرید را انجام دهد.

شرکت ها در گذشته با جمع آوری و مطالعه انواع کاتالوگ ها و بروشورها و تماس با فروشندگان تلاش می کردند بهترین خرید را انجام دهند. امروزه با کمک تکنولوژی اطلاعات، شرکت ها توانایی های جدید خرید پیدا کرده اند. به طور مثال شرکت جنرال الکتریک با ایجاد یک سایت انواع نیازهای خود را اعلام می دارد و فروشندگان با مراجعه به ان در خریدهای شرکت مشارکت می نمایند. شرکت ادعا دارد توانسته با کمک صرفه جویی های حاصل از این روش حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد هزینه های تدارکات را کاهش دهد.

رابطه یک به چند: واسطه فروش بودن برای مشتری

در این مدل، شرکت به عنوان واسطه فروش عمل می نماید و محصولات دیگران را فروخته و پورسانت دریافت می نماید. به طور مثال یک شرکت فروشنده کامپیوتر می تواند با کمک اینترنت توزیع کننده انواع کامپیوتر ها بوده و محصولات مازاد که توسط تولیدکنندگان به فروش نرفته را به فروش برساند.

رابطه چند به چند: بازار مجازی

در این مدل، شرکت زمینه فعالیت گسترده ای که شامل انواع خریداران و فروشندگان است را ایجاد می نماید. درآمد شرکت از تبلیغات و هزینه های عملیاتی خریداران و فروشندگان تامین می شود.به طور مثال e-steel یک بازار مجازی است که در آن خریداران و فروشندگان فولاد به معامله می پردازند.

بسیاری از شرکت ها از یکی از مدل های چهارگانه فوق استفاده می کنند. از دید واسطه ها سه فرآیند متفاوت وجود دارد.

اول “واسطه زدایی” یعنی دور زدن واسطه ها. بسیاری از شرکت ها محصولات دیجیتالی خود نظیر نوارهای موسیقی، نرم افزارها و حتی فروش بلط تئاتر را از طریق مستقیم و با حذف واسطه ها انجام می دهند.

دومین فرآیند “انتقال واسطه ها” است. یعنی منتقل کردن واسطه ها به اینترنت، به طور مثال فعالیت های مربوط به معاملات املاک، کاریابی و بورس در این گروه قرار دارند.

سومین فرآیند “ایجاد واسطه جدید” است. یعنی ایجاد ولسطه های جدید در اینترنت. آموزن یک نمونه از شرکت های فروشنده مجازی است.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , , ,
Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *