آموزش فن بیان دارای چه مراحلی می باشد؟

مراحل آموزش فن بیان چیست؟
آموزش فن بیان بطور کلی دارای سه مرحله اصلی می باشد:

امیدواری

آموزش فن بیان یعنی تفکر مثبت، حاصل نگرش به زیبایی هاست. مشاهده ی تلاش و تمرین فردی که با توجه، تفکر و پشتکار در بهبود بیان خویش فعالیت های موثر و تحسین برانگیز انجام می دهد، می تواند به دیگران انگیزه ی لازم را بدهد که این امر شدنی و امکان پذیر است. افکار منفی را از خود دور کنید و به موفقیت ایمان داشته باشید. فراموش نکنید که اگر دیگران توانسته اند، پس شما نیز می توانید.

پشتکار

همان گونه که یک نقاش آنچه را که تصور می کند، به راحتی ترسیم می کند، یک نویسنده افکار و احساساتش را بر روی کاغذ می آورد و موسیقی دان نیز افکار و حالات درونی خود را در قالب آهنگ یا سمفونی بیان می کند، یک سخنران نیز باید بتواند آنچه را می خواهدبه دیگران انتقال دهد، به راحتی به زبان آورد.

پیش نیاز این امر، پشتکار و تمرین است که ضمن آن فرد به تدریج به مهارت های مفید دیگری نیز دست می یابد. در کلاس های نویسندگی به هنرجویان توصیه می شود پیش از نوشتن هر مطلبی، ابتدا آن را به خوبی بیان کنند. بنابراین، فن بیان قوی می تواند گامی مهم حتی در مهارت نویسندگی باشد.

نظم و ترتیب

نظم نخستین اصل موفقیت است. در واقع یکی از ابزارهای کارآمد و تعیین کننده ی هر فعالیتی نظم و ترتیب و عملکرد مرحله به مرحله مطابق اصول منطقی و تدوین شده و توان شخص است.برای نمونه تمرین های بالا بردن بازه ی تنفس و صداسازی، مانند: هر روز ورزش دیگری باید بر مبنای حرکات علمی و مفید تایید شده و با نظمی مشخص اجرا شوند.

کلیه ی مشاهیر جهان دارای عادت پسندیده ی نظم فکری بودند و ذهن خود را به دقت برنامه ریزی می کردند.

نکاتی مهم در هنر فن بیان

  • بعد از نوشتن متن سخنرانی خود سعی کنید تا آن جا که امکان دارد آن را خلاصه کنید تا برای نکات مهم و ضروری فرصت کم نیاورید.

  • در مورد موضوع مورد بحث تان، به طور منسجم و پیوسته سخنرانی کنید و تمام نکات آن را مرحله به مرحله بازگو کنید.

  • با مخاطبان پرسش و پاسخ انجام دهید.از آن ها سوال کنید و بخواهید که همگی در بحث سخنرانی شرکت کنند و فقط خودتان صحبت نکنید و متکلم وحده نباشید.

  • چند داستان جالب، جذاب و آموزنده مرتبط با موضوع سخنرانی بگویید تا مخاطبان با اشتیاق و علاقه بیش تری به سخنرانی شما گوش دهند و درک موضوع برای شان آسان تر شود.

  • متن شما نباید دشوار و پیچیده باشد.چون این پیچیدگی و استفاده از کلمات قصار مخاطبان را سردرگم می کند و از جلسه فراری می دهد.

  • آهنگ و تن صدای خود را در طول سخنرانی تغییر دهید و با تن صدای یک نواخت سخنرانی نکنید. مثلاً برای تاکید بر روی مطلبی مهم تن صدای خود را بلندتر کنید.

  • در طول سخنرانی لبخند بزنید، این لبخند هم چهره ی شما را زیباتر می کند. هم نشان از رضایت شما از حضور در جلسه ی سخنرانی است.

  • تمرین کنید که جمله های خود را با افت و خیز متفاوت بیان کنید تا تاثیرگذاری شان بیش تر شود.

  • قبل از بیان نکات مهم و ضروری، سکوت کنید.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *