موسسه داوری دیبا

چالش های مالیاتی شرکتها ی دانش بنیان و استارت آپ ها

  • زمان برگزاری

    چهارشنبه 24 آذر

  • مدت زمان برنامه

    1 جلسه 3 ساعته

این محصول بصورت آرشیو بوده و قابل خریداری نمیباشد

با تکامل نظام علمی، فناوری و نوآوری در سال‌های گذشته، ایران امروز گام در مسیر تبدیل شدن به اقتصادی دانش بنیان و مبتنی بر نوآوری گذاشته است. نسل جدید سیاست ها توسعه علم، فناوری و نوآوری کشور معطوف به توسعه تمامی ابعاد تاثیرگذار در توسعه اقتصاد دانش ‎بنیان و مبتنی ‎بر نوآوری است. بدیهی است این راه تازه با موانع و چالش‌هایی همراه باشد. موانع و مشکلات راه‌اندازی و رشد کسب وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش بنیان متعدد و متنوع است. ظهور فناوری‌های جدید و شکل گیری زمینه های نو برای تشکیل و فعالیت کسب وکارها، نیازهای حمایتی و تسهیل گری جدیدی را ایجاب می‎کند.

یکی دیگر از چالش‌های اصلی در زیست‌بوم استارت‌آپی، امور مربوط به مالیات و گمرک است. مدل‌های محاسبه مالیات بر درآمد، حقوق و ارزش‌افزوده در کشور مبتنی‌بر کسب وکارها و شرکت‌های سنتی است و این مدل در بیشتر موارد با نوع فعالیت و هزینه‌های شرکت‌ها برای توسعه کسب وکار همخوانی ندارد. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های نوپای کشور در حوزه کسب ‎وکارهای پلت‌فرمی فعالیت دارند، مشکلاتی از قبیل عدم امکان صدور صورت‌حساب توسط تامین‌کنندگان حقیقی، عدم کاربرد مدل‌های حق‌العمل‌کاری در خرید و فروش، نبود سازوکار برای صورت حساب‌های الکترونیکی و عدم اعتبار این نوع صورت حساب نزد سازمان امور مالیاتی، این شرکت‌ها را در پرداخت مالیات بر درآمد یا مالیات ارزش‌افزوده با چالش روبه‌رو کرده است.

از آنجا که استارت‌آپ ها به شدت بر منابع فکری و ایده‌های نوآورانه خود متکی هستند، حفاظت از حقوق مالکیت فکری یکی از سیاست‌های حمایتی زیربنایی و کلیدی در زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کشور محسوب می‌شود. فرآیندهای زمان بر ثبت اختراعات در کشور و بلاتکلیفی بین قوه مجریه و قضائیه به شدت بر ساماندهی وضعیت حقوق مالکیت فکری که رشد و تثبیت و بازار شرکت‌ها را در معرض آسیب قرار داده است، تاثیر دارند. راهکار آن تسریع در تصویب لایحه مالکیت فکری است.

این رویدادرا به تمامی مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های کل کشور پیشنهاد می شود.

آیا از این رویداد فیلم تهیه می شود؟

بله، این از این رویداد بصورت انلاین فیلم تهیه می شود و در دسترس ثبت نام کنندگان قرار می گیرد.

آیا شرکت در این رویداد برای عمومی آزاد است؟

بله، این رویداد را به تمامی مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت اپ ها پیشنهاد می شود.

آیا شرکت در این رویداد فقط بصورت انلاین است؟

خیر، این رویداد هم بصورت آنلاین و هم بصورت حضوری برگزار می شود.

این رویداد بصورت حضوری در کجا برگزار می شود؟

این رویداد بصورت حضور در سالن همایش های دنشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.